מאמרים

לגלות את החיים מחדש; בפנאי, בתחביבים, בשגרה

החיים לעיתים מרגישים ארוכים, מרגישים יבשים ומשמימים. רוב בני- האדם חיים בשגרה מסוימת, שגרה שעלולה להתחלף בכל מספר שנים, כשבכל פעם ההרגשה היא אותה ההרגשה למרות השינויים המתרחשים מתחת לאף, גדולים ככל שיהיו. מדוע קורה כך הדבר? איך זה שגם אם על הנייר החוויות והמעשים בחיי אדם נראים ונשמעים מטורפים ומסעירים עד כדי התקפת לב מעודף התרגשות, אותו אדם עלול להתרגל לכך בתוך חודש ולחזור לתחושת השעמום שבשגרה?

ובכן, הבעיה והסיבה המרכזיות לתופעה זו היא לקיחת הדברים כמובנים מאליהם. לבני- אדם ישנה נטייה לשכוח שהחיים הינם תופעה שבשינוי מתמיד, כמו כל דבר אחר הנברא ומתקיים בעולמנו. אין אפילו דבר אחד העומד במקום ואיננו משתנה, אפילו אם באופן ובצורה הקטנים והבלתי מורגשים ביותר. העין והחושים האנושיים אינם מאוד רגישים וערים, הרבה באשמת ההגבלות שהצבנו לעצמנו במוחנו, הרבה בגלל האבולוציה והפיזיולוגיה אשר ירשנו ופיתחנו, אך זו בהחלט לא הסיבה העיקרית לכך שאנו לא שמים לב עד כמה החיים מרעננים ומתחדשים.

source אם אנשים יחשבו על זאת ולו לרגע, אם רק ישימו לב, יהיה קשה לחזור אל אותם ימים של תחושת שעמום וההרגשה של להיות תקוע באותה נקודה. אפשר ללכת לאלפי סדנאות שוקולד, יוגה צחוק, הטסת סילונים, מנויים למשחקי כדורגך וחוגים לריקודים סולנים, אך בהסתכלות שגויה גם עומס כזה של כל- טוב יהפוך לעיסה אחת של שעמום אחיד ורצוף. לעומת זאת, אדם שכן יהיה ער לכל אותם שינויים שהוא חווה בחייו, בין אם בכל בוקר כשהוא מתעורר ומסתכל על העלים הגדלים בצמח אשר הוא הניח על עדנית ובין אם בברכת הבוקר טוב אשר הוא מקבל מהמאבטח בכניסה לבניין המשרדים בו הוא עובד.

המשך מאמר